Der er fart på i Fischer Lighting. Sidste år slog vi vores egen rekord med mere end 15.000 ”reddede” armaturer, omsætningen steg med 30 procent, og her i 2024 er interessen for vores koncept og upcyclede belysningsløsninger heldigvis kun steget endnu mere.
Faktisk har interessen været så stor, at vi har oplevet et pres på produktionsapparatet for at følge med efterspørgslen. Derfor har vi tidligere på året valgt at udvide vores produktion markant via et strategisk samarbejde med den socialøkonomiske virksomhed i Korsør, HENTO Produktion, som hjælper borgere på kanten af arbejdsmarkedet i Slagelse Kommune tilbage i job.
HENTO Produktion bliver, ligesom vores øvrige samarbejder med sociale værksteder rundt om i Danmark, en meget vigtig brik i vores fortsatte vækstrejse, forklarer administrerende direktør i Fischer Lighting, Bente Priess Andersen:
”Vi har et stort fokus på social bæredygtighed i vores produktion, som foregår på sociale værksteder rundt om i Danmark. Med vores nye aftale med HENTO Produktion får vi en ekstra produktions- og lagerkapacitet på samlet 1400 kvadratmeter og en mulighed for at skalere vores produktion markant. Det dækker et akut behov med den stigende efterspørgsel, og det åbner samtidig helt nye perspektiver for bæredygtig belysning i større skala,” siger hun.
Tom Toft, som er administrerende direktør hos Hento Produktion, glæder sig ligeledes over samarbejdet med Fischer Lighting:
”Det betyder meget for os, at vi som socialøkonomisk værksted kan tilbyde vores borgere spændende og meningsgivende opgaver. Borgerne køber i høj grad ind på Fischer Lightings bæredygtige koncept med genbrug i centrum, og de sætter pris på, at deres indsats med at samle lamperne gør en forskel ikke mindst for miljøet,” siger han.
Op mod 15 borgere arbejder hver dag med at samle Fischer Lighting-lamper på det socialøkonomiske værksted i Korsør.